Paragraaf 2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Aanleiding en achtergrond

Terug naar navigatie - - Aanleiding en achtergrond

Wij voeren actief beleid op de beheersing van de risico’s die wij lopen. Gekeken wordt naar de maatregelen die worden getroffen om de risico’s af te dekken. Voor de risico’s waarvoor geen maatregelen getroffen kunnen worden, bijvoorbeeld omdat het verzekeren ervan te duur zou zijn, wordt ingeschat welke buffer noodzakelijk is. Dit is de benodigde weerstandscapaciteit. Op basis van de continu geïnventariseerde risico’s en de beschikbare financiële middelen (beschikbare weerstandscapaciteit) is het weerstandvermogen berekend. In dit risicoprofiel worden de belangrijkste trends en ontwikkelingen benoemd en meegewogen.

Risicoprofiel

Terug naar navigatie - - Risicoprofiel

Inleiding

Terug naar navigatie - Risicoprofiel - Inleiding

Door actieve risicobeheersing hebben wij in beeld wat de risico’s zijn en is het mogelijk om het weerstandsvermogen te bepalen. Alle risico’s worden voor zover mogelijk twee maal per jaar herijkt en er wordt continu geanticipeerd op nieuwe risico’s. Het getoonde risicoprofiel is bepaald vanuit de inventarisatie en analyse zoals uitgevoerd tot en met 12 juni 2026. We kijken vanuit de huidige omstandigheden vooruit met als doel een actueel risicoprofiel te presenteren waarin rekening wordt gehouden met realistische scenario’s voor de nabije toekomst.

De belangrijkste trends en ontwikkelingen die van invloed zijn op het risicoprofiel worden kort toegelicht. De gevolgen van externe invloeden zoals (geo-)politieke ontwikkelingen, de inflatie en de krappe arbeidsmarkt laten zich zien en voelen over de hele breedte van het risicoprofiel. De bedrijfsvoeringsrisico’s zijn als cluster opgenomen in het risico ten aanzien van de taken die zijn belegd bij De BedrijfsvoeringsPartner. Het risicoprofiel is opgebouwd uit risico-inschattingen waarbij de slechtst mogelijke scenario's worden getoond zoals deze op dit moment kunnen worden meegewogen.

Top 10

Terug naar navigatie - Risicoprofiel - Top 10

In het volgende overzicht worden de tien belangrijkste (geconsolideerde) risico's gepresenteerd die de grootste invloed hebben bij de bepaling van de benodigde weerstandscapaciteit. Bij ieder risico wordt kort de beheersmaatregelen weergegeven. De lijst met belangrijkste risico’s omvat circa 90% van alle geïdentificeerde risico’s.

Nr.
Risico
Maatregelen
Kansklasse
Maximaal financieel gevolg
Invloed
1
Risico dat De BedrijfsvoeringsPartner haar taken niet kan uitvoeren binnen het beschikbaar gestelde budget.
Monitoring, business intelligence, competentieontwikkeling.
5
max.€ 1.050.000
17,79%
2
Risicocluster: uitvoering Jeugdwet - tekorten die ontstaan in de uitvoering van de Jeugdwet.
Beperkte invloed, transformatie keten, monitoring/benchmarking, business intelligence.
5
max.€ 1.300.000
16,82%
3
Risicocluster uitvoering wet- en regelgeving informatieveiligheid en privacy.
Informatiebeveiliging, proces meldpunt datalekken, beheer register gegevens-verzamelingen, compliance.
5
max.€ 1.000.000
12,72%
4
Risicocluster: uitvoering van de Participatiewet overstijgt budget.
Beperkte invloed, monitoring, business intelligence.
4
max.€ 875.000
9,23%
5
Cluster Budgetrisico's in overige openeinderegelingen, schuldhulpverlening en minima-regelingen.
Schulddienstverlening: preventie/vroegsignalering, competentieontwikkeling, business intelligence.
4
max.€ 650.000
6,35%
6
Risicocluster: schade aan infrastructuur door achterstallig onderhoud (assetmanagement).
Meerjarenonderhoudsplan.
4
max.€ 500.000
6,22%
7
Cluster WMO gerelateerde risico's. Overschrijding van budget(ten).
Beperkte invloed, monitoring, business intelligence.
3
max.€ 500.000
5,34%
8
Financiële en imagorisico's op door de gemeente gesubsidieerde instellingen.
Frequent toepassen audits, voortgangsrapportages van instellingen.
3
max.€ 500.000
4,81%
9
Arbeidsomgeschiktheid van collegelid en/of -leden.
Geaccepteerd risico in plaats van verzekeren.
1
max.€ 1.350.000
4,59%
10
Risicocluster tekorten uitvoering (nieuwe) gedecentraliseerde taken.
Projectbeheersing, monitoring/benchmarking, business intelligence, competentie-ontwikkeling, strategische personeelsplanning.
3
max.€ 500.000
4,28%
Totaal grote risico's:
8.225.000
Totaal overige risico's:
2.337.000
Totaal alle risico's:
10.562.000

Kansklasse

Terug naar navigatie - Risicoprofiel - Kansklasse

Het voorgaande overzicht toont risico’s die incidenteel schade op kunnen leveren met daarbij het maximale financiële gevolg. De onderstaande tabel geeft aan hoe groot de kans is in lengte van tijd en hoe de spreiding in tijd is terug te vertalen.

Kwantiteit
Referentiebeelden
Kansklasse
Toelichting kansklasse
10%
0 of 1 keer per 10 jaar
1
Deze klasse wordt gehanteerd voor risico's waarvan het onwaarschijnlijk is dat deze zich in de komende jaren voordoen.
30%
1 keer per 5 - 10 jaar
2
Deze klasse hanteren we voor risico's waarvan het niet waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar voordoen.
50%
1 keer per 2 - 5 jaar
3
Deze klasse hanteren we voor risico's die zich in het komende jaar wel maar ook niet kunnen voordoen.
70%
1 keer per 1 - 2 jaar
4
Deze klasse wordt gehanteerd voor risico's waarvan het waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar zullen voordoen.
90%
1 keer per jaar of meer
5
Deze klasse wordt gehanteerd voor risico's waarvan het zeer waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar gaan voordoen.

Op basis van de ingevoerde risico's is een zogeheten risicosimulatie uitgevoerd. Wij doen dit met behulp van risicoanalyse-software. Hiermee kunnen we met alle risico’s die we lopen 100.000 keer doen alsof deze in meer of mindere mate optreden om zo nauwkeuring mogelijk in te kunnen schatten welke financiële buffer er op dit moment tenminste nodig is. We doen dit vooral omdat het reserveren van het maximale bedrag ongewenst is. De risico's zullen immers niet allemaal tegelijk en in hun maximale omvang optreden.

Terug naar navigatie - Risicoprofiel - Trends en ontwikkeling risicoprofiel

In deze paragraaf worden de belangrijkste trends en ontwikkelingen in relatie gebracht met onze risico’s. Wij kunnen onzekerheden positief beïnvloeden door te investeren en maatregelen te treffen. In deze paragraaf worden onzekerheden en risico’s toegelicht en daarbij worden negatieve scenario’s als input gebruikt.

  1. Risico dat De BedrijfsvoeringsPartner taken niet kan uitvoeren binnen beschikbaar gestelde budget. De (niet primaire) taken die vallen onder het technische beheer en het ondersteunen van de product- en dienstverlening van de gemeente(n) vormen het risicoprofiel voor de organisatie en bijbehorende dienstverlening die door De BedrijfsvoeringsPartner wordt uitgevoerd. Deze bedrijfsvoeringsrisico’s vormen dus het risicoprofiel van De BedrijfsvoeringsPartner waarvoor wij naar rato een deel van de risico’s afdekken.
  2. Tekorten in de uitvoering van de Jeugdwet. Landelijk stijgt de instroom van complexe, specialistische jeugdhulpvragen door toenemende maatschappelijke prestatiedruk en vroege signalering. Daarnaast dwingen de loonstijgingen in de cao jeugdzorg de regionale inkooptarieven verder omhoog. Richting 2027 verschuift de focus volledig naar scherpe transformatie van de keten om dure residentiële zorg om te buigen naar goedkopere, preventieve hulp in de wijk.
  3. Risico’s bij uitvoering wet- en regelgeving Informatieveiligheid en Privacy. De wet- en regelgeving op het gebied van informatiebeveiliging stelt harde toenemende eisen aan de invulling en inrichting van techniek, competenties en capaciteit. Wij zijn eindverantwoordelijk en stellen alles in het werk om compliant te zijn.
    Het beschikbaar hebben van een goed werkende, moderne en veilige digitale product- en dienstverlening gaat gepaard met continu oplopende kosten op het gebied van noodzakelijk onderhoud, beheer en beveiliging. De risico’s die worden opgenomen in het risicoprofiel zijn van grote invloed op het gehele risicoprofiel. Een belangrijk deel van de risico’s die de gemeente loopt op informatieveiligheid en privacy zijn onderdeel van de bedrijfsvoering en van invloed op het in dit profiel opgenomen risicocluster ten aanzien van de taken van De BedrijfsvoeringsPartner.

    De Europese NIS2-richtlijn wordt de komende jaren (vanaf 2027) volledig gehandhaafd. Dit vertaalt zich direct in hogere kosten voor verplichte, onafhankelijke audits, continuïteitstesten en de noodzaak om digitale infrastructuren zwaarder te beveiligen. Leveranciers van cybersecurity schroeven hun tarieven op, waardoor informatieveiligheid onontkoombaar een structureel zwaardere financiële claim legt op de begroting.

  4. In de uitvoering van de Participatiewet (BUIG) wordt ook voor 2027 kostenstijging voorberekend. De wettelijke verplichting om lokale bijstandsnormen te koppelen aan het wettelijk minimumloon (WML) zorgt voor een automatische stijging van de uitkeringslasten wanneer het WML stijgt. Hoewel de arbeidsmarkt krap blijft, zorgt de economische afkoeling in specifieke sectoren voor een stabiele tot licht stijgende instroom in de bijstand, wat richting 2027 extra druk geeft op het participatiebudget.

  5. Tekorten in overige openeinderegelingen Schuldhulpverlening, minimaregelingen. De groep huishoudens die het risico loopt de vaste lasten niet meer te kunnen betalen neemt toe en beperkt zich niet tot alleen de lage inkomens. Een groeiende groep inwoners en ondernemers zal naar verwachting een beroep gaan doen op ondersteuning bij het voorkomen/beperken van schulden en/of faillissement. De kosten van bijzondere bijstand en schuldhulpverlening zullen de komende jaren, ondanks een lichte toename in de koopkracht, blijven stijgen.

  6. Risicocluster schade aan infrastructuur door achterstallig onderhoud. Door een hogere kansinschatting stijgt het risico van achterstallig of vertraagd onderhoud en/of vervanging naar de gemeentelijke top 10. Achterstallig of uitgesteld onderhoud aan de infrastructuur kan direct leiden tot acute onvoorziene herstelkosten en uiteenlopende risico's rondom fysieke veiligheid, civieltechnische aansprakelijkheid en logistieke stagnatie.
  7. In de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) zullen de netto kosten blijven toenemen en zal de vraag voorlopig hoog blijven. De vergrijzing en het aanhouden van het Integraal Afwegingskader zorgen voor een hoge kans op Wmo-budgetoverschrijdingen richting en in 2027. Deze aanhoudende instroom verhoogt de druk op de gemeentebegroting.
  8. Het risico dat gesubsidieerde instellingen lopen op mogelijke tekorten blijft aanwezig en zal toe gaan nemen wanneer er door noodzakelijke bezuinigingen keuzes gemaakt moeten worden en de economische tegenwind aanhoudt. Richting 2027 hebben we de maximale gevolgen hoger ingeschat.
  9. Rondom het risico van arbeidsongeschiktheid van collegeleden is er voor gekozen om dit niet af te dekken met een verzekering, maar als geaccepteerd risico te beschouwen.
  10. Het decentraliseren van (nieuwe) taken van de hogere overheid naar de gemeente levert risico’s op voor de gemeente. Het is zo dat er veel nieuwe taken worden belegd bij de gemeente waarvoor de gemeente de uitvoerbaarheid moet borgen in de organisatie.

Risico's die nu net buiten de top 10 vallen of nieuw zijn opgenomen:

  • Risico's niet te dekken binnen grondexploitaties. Vertragingsschade en/of extra kosten bij bouwprojecten als direct gevolg van o.a. regionale netcongestie, rentefluctuaties en vertraagde vergunningsprocedure (omgevingswet) vormen genoeg aanleiding een risico op te blijven nemen van € 250.000 met kans 3.

  • Maatschappelijke ontwrichting door schaarste (nieuw: € 200.000 kans 4). De voorbereidingen op mogelijke brandstof- of grondstoffenschaarste worden intensiever. Dit opkomende risico vraagt om het actualiseren van noodplannen en het opzetten van crisiscommunicatie. Indien schaarste optreedt, stijgen de operationele kosten voor logistiek en handhaving direct.

  • Uitval vitale infrastructuur zoals stroomuitval (nieuw: € 200.000 kans 4). Door de kwetsbaarheid van het energienet stijgt de kans op incidentele stroomuitval. Dit dwingt de organisatie tot investeringen in fysieke weerbaarheid (noodstroomvoorzieningen) en scherpe protocollen om de zorgplicht naar kwetsbaren die afhankelijk zijn van vitale infrastructuur te kunnen garanderen.

  • Ondermijning en veiligheid (nieuw: € 150.000 kans 4). De verharding en digitalisering van criminaliteit sijpelt door naar de lokale samenleving en economie (vastgoed, buitengebied). De aanpak van ondermijning vraagt om een intensievere, integrale handhaving en extra inzet op de juridische toetsing van vergunningen.

Weerstandsvermogen

Terug naar navigatie - - Weerstandsvermogen

Beschikbare weerstandscapaciteit

Terug naar navigatie - Weerstandsvermogen - Beschikbare weerstandscapaciteit

De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat uit het geheel aan middelen dat de organisatie daadwerkelijk beschikbaar heeft om de risico's in financiële zin af te dekken.

Weerstandsvermogen
Startcapaciteit
Stortingen/Lasten
Onttrekkingen/Baten
Geprognotiseerd saldo
Algemene reserve
30.229.500
0
637.500
29.592.000
Onvoorzien
25.000
-25.000
0
0
Totaal Lasten
30.254.500
-25.000
637.500
29.592.000

Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit

Terug naar navigatie - Weerstandsvermogen - Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit

Om te bepalen of het weerstandsvermogen toereikend is, dient de relatie te worden gelegd tussen de financieel gekwantificeerde risico's en de daarbij gewenste weerstandscapaciteit en de beschikbare weerstandscapaciteit. De benodigde weerstandscapaciteit die uit de risicosimulatie voortvloeit wordt afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt het weerstandsvermogen.

Uit de tabel met zekerheidspercentages volgt dat 90% zeker is dat alle risico's kunnen worden afgedekt met een bedrag van € 4.620.135 (benodigde weerstandscapaciteit).

Zekerheidspercentage
Bedrag
5%
2.734.661
25%
3.167.509
50%
3.649.943
75%
4.145.623
90%
4.620.135
95%
4.919.176

De verhouding tussen de benodigde en de beschikbare weerstandscapaciteit is de ratio weerstandsvermogen. De ratio weerstandsvermogen wordt als volgt berekend:

Ratio weerstandsvermogen
0
Beschikbare weerstandscapaciteit
0
29.592.000
0
6,4
Benodigde weerstandscapaciteit
4.620.135

Norm

Terug naar navigatie - Weerstandsvermogen - Norm

De normtabel is ontwikkeld in samenwerking met de Universiteit Twente. Het biedt een waardering van het berekende ratio. Het ratio weerstandsvermogen valt met 6,4 ruimschoots binnen klasse A, wat staat voor een uitstekend weerstandsvermogen.

Waarderingscijfer
Ratio
Betekenis
A
> 2,0
Uitstekend
B
1,4 - 2,0
Ruim voldoende
C
1,0 - 1,4
Voldoende
D
0,8 - 1,0
Matig
E
0,6 - 0,8
Onvoldoende
F
< 0,6
Ruim onvoldoende

Kengetallen

Terug naar navigatie - - Kengetallen

De financiële positie van de gemeente wordt onder andere in beeld gebracht met kengetallen. De gehanteerde kengetallen worden onder meer berekend op basis van de geprognotiseerde balans en het overzicht van baten en lasten.

De waarden van de kengetallen zijn ingedeeld in drie categorieën. Deze categorieën sluiten aan bij de landelijk vastgestelde signaleringswaarden. Categorie A is het minst risicovol, categorie C het meest.

De normeringen bij deze kengetallen geven een indicatie van de houdbaarheid van de financiën. De kengetallen samen geven een algemeen beeld over de financiële gezondheid.

Kengetallen
Categorie A
Categorie B
Categorie C
Netto schuldquote
<90%
90-130%
>130%
Netto schuldquote gecorrigeerd
<90%
90-130%
>130%
Solvabiliteitsratio
>50%
20-50%
<20%
Grondexploitatie
<20%
20-35%
>35%
Structurele exploitatieruimte
>0%
0
<0%
Gemeentelijke belastingcapaciteit
<95%
95-105%
>105%
Kengetallen
Jaarrekening 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
Netto schuldquote
32,4%
91,4%
102,6%
124,4%
127,5%
125,2%
Netto schuldquote gecorrigeerd
27,8%
86,9%
95,6%
117,3%
120,3%
118,1%
Solvabiliteitsratio
45,8%
29,8%
26,8%
23,0%
22,0%
21,4%
Grondexploitatie
-0,5%
0,0%
0,0%
0,0%
0,0%
0,0%
Structurele exploitatieruimte
-2,3%
0,4%
-1,1%
-2,9%
-2,4%
-1,5%
Gemeentelijke belastingcapaciteit
93,1%
98,3%
96,6%
100,7%
99,8%
99,1%

Netto schuldquote

Terug naar navigatie - Kengetallen - Netto schuldquote

De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeente ten opzichte van de opbrengsten. Het geeft een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken.

De schuldquote komt vanaf 2026 binnen categorie B. De stijging van de schuldquote wordt veroorzaakt door het aantrekken van leningen om het financieringstekort op te vangen als gevolg van de ambities en investeringen die de komende jaren zijn gepland.

Staafdiagram met vergelijking van de netto schuldquote 2025-2030

Solvabiliteitsratio

Terug naar navigatie - Kengetallen - Solvabiliteitsratio

De solvabiliteitsratio geeft aan welk gedeelte van het bezit met eigen vermogen is gefinancierd.

We zien een dalende solvabiliteitsratio. Dit is te verklaren door het aantrekken van aanvullend vreemd vermogen, waardoor de solvabiliteit terugloopt. De ratio blijft hierdoor in categorie B.

Staafdiagram met vergelijking van de solvabiliteitsratio 2025-2030

Grondexploitatie

Terug naar navigatie - Kengetallen - Grondexploitatie

Het kengetal grondexploitatie geeft weer hoe de waarde van de grond zich verhoudt tot de totale (geraamde) baten. De boekwaarde van de voorraden grond, kosten minus de opbrengsten in de grondexploitaties, is van belang, omdat deze waarde moet worden terugverdiend bij de verkoop.

Het eindigen van de grondexploitaties in 2026 heeft als gevolg dat het kengetal 0 procent aangeeft.

Staafdiagram met vergelijking van de grondexploitatie 2025-2030

Structurele exploitatieruimte

Terug naar navigatie - Kengetallen - Structurele exploitatieruimte

De structurele exploitatieruimte is van belang om te kunnen beoordelen of de structurele ruimte voldoende is om structurele lasten te dragen. De marge tussen categorie A en C is klein.

De meerjarige ontwikkeling laat nog altijd een schommeling net rond de 0 zien, waarbij de waarde vanaf het jaar 2027 een klein negatief percentage laat zien. Met andere woorden de structurele baten zijn iets lager dan de structurele lasten.

Staafdiagram met vergelijking van de structurele exploitatieruimte 2025-2030

Gemeentelijke belastingcapaciteit

Terug naar navigatie - Kengetallen - Gemeentelijke belastingcapaciteit

De benutte belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk zich verhoudt ten opzichte van het landelijke gemiddelde van 2026 (€ 1.095).

De belastingdruk ligt in 2027 nog onder het landelijke gemiddelde. Ook meerjarig wordt de ontwikkeling van de lastendruk vergeleken met het gemiddelde in 2026. Gegevens van 2027 zijn nog niet bekend en dus geeft de vergelijking een scheef beeld. Het landelijk gemiddelde voor de komende jaren zal namelijk niet gelijk zijn aan die van 2026, maar hoger.

Staafdiagram met vergelijking van de belastingcapaciteit 2025-2030